مشاوره و روان درمانی برای افراد، زوج ها و خانواده ها

تاثیر افسردگی روی سلامت فیزیکی | روان درمانی کوتاه مدت در تهران

تاثیر افسردگی روی سلامت فیزیکی

تاثیر افسردگی روی سلامت فیزیکی

بررسی تاثیر افسردگی روی سلامت

بررسی تاثیر افسردگی روی سلامت فیزیکی و بدن جزو درک علائم افسردگی است. بدین ترتیب، چشم انداز خاصی از تاثیر افسردگی روی تصمیم گیری، از انتخاب غذا گرفته تا انجام وظایف روزانه، به دست می آوریم. با این روش نگاه دقیق تری به تاثیر افسردگی روی جنبه های روحی و جسمی فرد می اندازیم که گاهی منجر به رفتار و افکار ناسالم (مثل خودآزاری و فکر به خودکشی) میشود. ممکن است فردی که با افسردگی دست و پنجه نرم میکند از جنبه های روحی آن به ستوه آید. فرد افسرده رفتار یا احساسی از خود بروز میدهد که نشان دهنده ی تلاش طاقت فرسای آنها برای کنار آمدن با این احساس است.

چیزهایی که باید درمورد افسردگی بدانید

افسردگی به عنوان اختلال روحی تعریف میشود که احساس مداوم اندوه را به همراه دارد. نوع شدید افسردگی، افسردگی بالینی یا اختلال افسردگی عمده نامیده میشود. فرد افسرده علائم جسمی و روحی را تجربه میکند که باعث میشود زندگی روزمره تبدیل به چالش جدی شود. گاهی وقتی افسردگی در پی یک رویداد رخ دهد که زندگی شما را تغییر داده، مثل فقدان یا یک رویداد غیر منتظره مانند آسیب روحی، مدت زمان آن کوتاه و موقتی است. زمانیکه علائم افسردگی بیش از دو هفته طول بکشد، اختلال افسردگی در فرد تشخیص داده میشود. علائم افسردگی دو قطبی و اختلال اضطراب پس از سانحه (PTSD) مشابه با علائم افسردگی است.

فرد دارای علائم افسردگی موارد زیر را تجربه میکند:

  • احساس پوچی و اندوه در اکثر روز ها
  • عدم تمایل به فعالیت هایی که قبلا از آنها لذت میبرد
  • کاهش یا افزایش وزن در اثر تغییر اشتها
  • احساس کندی، تنبلی یا پریشانی
  • خستگی به علت پایین بودن انرژی
  • تمرکز پایین یا عدم توانایی در تمرکز و تصمیمگیری
  • فکر به خودآزاری، مرگ یا خودکشی

زمانیکه فرد ظرف دو هفته چند مورد از علائم بالا را تجربه کرده باشد، متخصص روانشناسی یا متخصص روانپزشکی افسردگی را در او تشخیص میدهد. ممکن است تجربه ی این علائم به مرور زمان تغییر کند و بسته به موقعیت های فردی متغیر است.

تاثیر افسردگی روی سلامت فیزیکی | روان درمانی کوتاه مدت در تهران

نمونه تاثیرات فیزیکی افسردگی

تاثیر افسردگی روی بدن روی چند تحقیق نشان داده شده است. گاهی ممکن است فرد علائم فیزیکی را تجربه کند ولی نداند که مربوط به افسردگی است. گاهی علائم افسردگی در افرادی که مدت طولانی قبل از تشخیص علت دچار ناراحتی جسمی میشوند نسبت به دیگران زود تر رخ میدهد. از جمله مشکلات فیزیکی که افراد مبتلا به افسردگی با آن رو به رو میشوند عبارت است از:

التهاب ناشی از افسردگی

التهاب که منجر به افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی، دیابت و اختلال گوارشی میشود. در بعضی از موارد افسردگی منجر به بروز التهاب میشود که احتمال ابتلا به بیماری های مربوط به التهاب مزمن مانند دیابت نوع ۲ و سندرم روده ی تحریک پذیر (IBS) را بالا میبرد. مشکلات معده مانند تهوع، اسهال و یبوست دردسرساز است. خطر بیماری قلبی به خاطر کمبود علاقه و انگیزه برای گرفتن تصمیمات بهتر درمورد سبک زندگی، مثل عادات غذایی بهتر، افزایش می یابد. تحقیقات برای پیدا کردن ارتباط میان افسردگی و التهاب و تاثیر آن روی سیستم ایمنی ادامه دارد.

اختلالات مزمن سلامتی بر اثر افسردگی تشدید میشود.

ممکن است علائم افرادی که از قبل دچار بیماری مزمن مانند دیابت بودند درصورت ابتلا به افسردگی بدتر شود. فرد مبتلا به افسردگی اقدامات مهم برای کنترل علائم بیماری مزمن را انجام نمی دهد. ممکن است آنقدر احساس درماندگی، انزوا و اضطراب کند که دیگر نتواند برنامه ی درمان را دنبال کند.

تغییر در ظاهر بعلت تغییر وزن و تنبلی ناشی از افسردگی

فرد افسرده که از هجوم احساسات ناراحت کننده به زانو درآمده است، به سراغ غذا میرود. گاهی تاثیر احساس افسردگی برعکس است و فرد کمتر احساس گرسنگی میکند. درنتیجه، اگر فرد وزن کم یا اضافه کند، فورا در ظاهرش دیده میشود. از حالت ایستادن هم میتوان افسردگی را تشخیص داد. این افراد معمولا کند هستند، شانه هایشان افتاده، سرشان پایین است و به ندرت با دیگران ارتباط چشمی برقرار می کنند یا اصلا نمی کنند.

بروز درد مزمن بر اثر افسردگی

افسردگی منجر به درد و کوفتگی بی دلیل میشود. با این حال، درد بدون دلیل می تواند علت بروز افسردگی در فرد شود. این درد های فیزیکی شامل درد عضلانی، سردرد و درد مفصل است. اگر فرد افسرده دچار درد ناشی از منبع مشخص مانند صدمه یا بیماری پزشکی باشد، درد بیشتری تجربه میکند.

اختلال خواب و تغییر انرژی به علت افسردگی

احساس ناراحتی مداوم و تغییر خلق و خو روی توانایی بدن برای استراحت تاثیر می گذارد. برخی دچار بی خوابی و تغییر الگوی خواب می شوند. بخواب رفتن یا بیدار ماندن در طول روز برای فرد دشوار می شود. کمبود خواب روی توانایی بدن برای تولید انرژی طبیعی اثر میگذارد و باعث میشود فرد افسرده احساس خستگی کند.

اضطراب و پریشانی ناشی از افسردگی

احساس بیقراری باعث می شود بدن نتواند آرام بگیرد. ممکن است فرد اتاق را بالا و پایین کند یا هنگام بی خوابی سر جا غلت بزند. بعضی از افراد احساس میکنند ممکن است هر لحظه از کوره در بروند و دچار انقباض عضلانی و دیگر مشکلات بیش فعالی میشوند. گاهی اضطراب ناشی از اختلال اضطراب است.

کاهش میل جنسی در اثر افسردگی

افسردگی روی میزان صمیمیت و نزدیکی فرد با شریک جنسی تاثیر میگذارد. مشارکت در امر نوازش، بوسه و یا هرگونه رابطه ی صمیمانه به خاطر پایین آمدن شهوت دشوار میشود. برخی کمتر لذت میبرند، به ارگاسم نمی رسند یا دچار اختلال نعوظ میشوند.

 

مقالات مرتبط :

روان درمانی برای بیماری دوقطبی

طاهره سادات بدری مدیرعامل موسسه روانشناسی آموزشی روان سلام

شبکه های مجازی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دسترسی به رایگان به باشگاه آویژه
و پادکست های طاهره سادات بدری ثبت نام کنید.

باشگاه آویژه فقط برای کاربران سایت و در منوی سایت قابل مشاهده خواهد بود

سوالی دارید در خدمتیم؟