مشاوره و روان درمانی برای افراد، زوج ها و خانواده ها

تشخیص اختلال پانیک | روان درمانی کوتاه مدت در تهران

تشخیص اختلال پانیک

تشخیص اختلال پانیک

حمله وحشت یک ترس ناگهانی و شدید است، در حالی که خطر واقعی یا علت ظاهری وجود نداشته و واکنش های جسمی شدید را به دنبال دارد. حملات وحشت می تواند بسیار ترسناک باشد. هنگامی که حملات وحشت رخ می دهد، ممکن است فکر کنید که کنترل خود را از دست داده اید، دچار حمله قلبی شده یا حتی در حال مرگ هستید.

بسیاری از افراد در طول زندگی خود فقط یک یا دو حمله وحشت دارند و مشکل از بین می رود، شاید وقتی وضعیت استرس زا تمام شود. اما اگر حملات مکرر، غیر منتظره ای از هراس داشته اید و مدت طولانی را در ترس مداوم از حمله دیگر سپری کرده اید، ممکن است شرایطی به نام اختلال هراس داشته باشید. ارائه دهنده مراقبت های اولیه شما مشخص می کند که آیا دچار حملات پانیک، اختلال هراس یا بیماری دیگر مانند مشکلات قلبی یا تیروئیدی با علائمی که شبیه به حملات هراس است، هستید.

برای کمک به تشخیص بیماری، احتمالا به موارد زیر نیاز دارید:

یک معاینه کامل فیزیکی

آزمایش خون برای بررسی تیروئید و سایر شرایط و آزمایش های مربوط به قلب، مانند الکتروکاردیوگرام (ECG یا EKG). ارزیابی روانشناختی برای صحبت در مورد علائم، ترسها یا نگرانی های شما، موقعیتهای استرس زا، مشکلات در روابط، موقعیت هایی که ممکن است از آن اجتناب کنید. و تاریخچه خانواده. ممکن است یک پرسشنامه خود ارزیابی روانشناختی را پر کنید. همچنین در مورد مصرف الکل یا مواد دیگر از شما سؤال شود.

تشخیص اختلال پانیک | روان درمانی کوتاه مدت در تهران
معیارهای تشخیص اختلال هراس

همه کسانی که حملات پانیک دارند، دچار اختلال هراس نیستند. برای تشخیص اختلال هراس، راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM-5)، منتشر شده توسط انجمن روانپزشکی آمریکا، این نکات را ذکر می کند:

حملات مکرر و غیر منتظره پانیک دارید.

حداقل یکی از حملات شما به دنبال نگرانی در مورد حمله دیگری، یک ماه بعد صورت گرفته است. ترس از عواقب حمله مانند از دست دادن کنترل، حمله قلبی یا “دیوانه شدن” را به دنبال داشت. یا تغییرات قابل توجهی در رفتار شما، مانند اجتناب از موقعیت هایی که فکر می کنید باعث حمله وحشت می شود.

حملات پانیک ناشی از مصرف مواد مخدر یا مواد دیگر، مشکل پزشکی یا اختلال سلامت روان مانند هراس اجتماعی یا وسواس فکری نیست. اگر حملات پانیک دارید. اما اختلال هراس تشخیص داده نشده است، باز هم می توانید از معالجه بهره مند شوید. اگر این حملات درمان نشوند. می توانند وخیم تر شده و به اختلال هراس یا فوبیا تبدیل شوند.

 

مقالات مرتبط :

عوامل ایجاد اختلال استرس حاد

 

طاهره سادات بدری مدیرعامل موسسه روانشناسی آموزشی روان سلام

شبکه های مجازی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دسترسی به رایگان به باشگاه آویژه
و پادکست های طاهره سادات بدری ثبت نام کنید.

باشگاه آویژه فقط برای کاربران سایت و در منوی سایت قابل مشاهده خواهد بود

سوالی دارید در خدمتیم؟