مشاوره و روان درمانی برای افراد، زوج ها و خانواده ها

راهکارهای اصلاح الگو‌های فکری منفی | روان درمانی کوتاه مدت در تهران

راهکارهای اصلاح الگو‌های فکری منفی

بررسی راهکارهای اصلاح الگو‌های فکری منفی

غلبه بر تفکر منفی، یک جنبه حیاتی از درمان افسردگی است. افراد افسرده بر تفکر منفی و افکار تحریف شده تمایل دارند . تغییر تفکر به عنوان بخشی از پیشرفت ، شناخت و شکست دادن الگوهای فکری منفی یک جنبه بسیار مهم تمرکز بر درمان است. رفتار درمانی – شناختی ، روان درمانی ، یا دیگر اشکال درمان روانی به کنار گذاشتن تفکر منفی و ایجاد الگوهای تفکر صحیح کمک می کنند که از اعتماد به نفس شما حمایت وموجب افزایش اعتماد به نفس می شود. در این مقاله سایت موسسه روان سلام روان درمانی کوتاه مدت در تهران قصد داریم به بررسی و مطالعه راهکارهای اصلاح الگو‌های فکری منفی بپردازیم.

بهتر است با خواندن کتاب و مطلب دراین زمینه و صحبت با کسی که برای کمک و هدایت شما واجد شرایط است ، از طریق تغییر تفکر بر تفکر منفی خود، غلبه کنید. بیان احساساتتان می تواند یک گام بسیار دشوار، اما حیاتی برای کمک به شما در طرد افکار ناامیدانه و منفی باشد.

آماده کردن لیستی از نکات خوب ومثبت خود

وقتی که شما افسرده هستید ، با دیدن این لیست به آسانی به درک چیزهای مثبت در مورد خود پی میبرید.این لیست میتواند شامل دستاوردهایی از گذشته و امید به آینده باشد. این لیست برای پذیرش خود بخش مهمی از بهبود افسردگی است زیرا شما اذعان نمودید که چیز خوبی در مورد خودتان وجود دارد ، همچنین شما می توانید کامل باشد . این کمک خواهد کرد که شما از قضاوت کردن خود دست بردارید.

مطلب پیشنهادی برای مطالعه : تکنیک‌های کاهش استرس با تنفس عمیق

تصمیم گیری برای کارهای کوچک و عمل به آنها

تصمیم گیری های کوچک مانند بیرون آمدن از رختخواب ، تماس با دوستان و یا تمیز کردن آشپزخانه و عمل به آنها، در حالی برای افراد افسرده بسیار دشواراست ، با این حال آن را به یک عنصر حیاتی در مواجه با حس ناتوانی در این افراد می کند.

یاد بگیرید به جای تفکر معیوب با تمرکز بر روی آن، به جای محکوم کردن خود، از خودتان بپرسید چرا چنین اتفاقی افتاده است ؟ با نوشتن تفکر منفی در یک ستون و عقلانی در ستون دیگر ، می توانید به مقابله و خنثی سازی تفکر منفی بپردازید.

یادگیری تکنیک های جرات ورزی و روش های ابراز وجود به شما اجازه پیدا کردن یک مسیردر راه پایان دادن به احساسات خشم ، ترس و یا ناتوانی را می دهد. دانستن این تکنیک ها، بخش مهمی از جلوگیری ازبازگشت دوباره به الگوهای افسردگی در آینده است.

تمرین های رهایی از نشخوار ذهنی | روان درمانی کوتاه مدت در تهران

تغییر شیوه صحبت

از تغییر زبان برای کمک به خود استفاده کنید برای همه چیز نگاه مثبت تری داشته باشید. به جای تاسف و احساس شکست ، از خود بپرسید : چه چیزی از این اتفاق آموخته اید ؟

سعی در استفاده از درمان های جایگزین

هنر درمانی و طب سوزنی استفاده کنید. این درمان ها گاهی اوقات می تواند تعادل عاطفی شما را بازگرداند. هنر درمانی درمان جایگزین رایج دیگری برای افسردگی است. طراحی، نقاشی و یا ایجاد طرح های که احساسات شما را بر روی بوم یا کاغذ منتقل میکند میتواند در این راه به شما کمک زیادی کند.

موسیقی شکلی از خود درمانی است که برای تغییر خلق و خوی شناخته شده است . موسیقی باعث بهبود خلق و خوی شما می شود . اگر شما معمولا به موسیقی غمگین گوش می دهید،سعی کنید به موسیقی های شادتری گوش دهید.

حیوان خانگی می تواند کمک کند

حیوانات خانگی از احساس انزوا جلوگیری میکند. مطالعات ثابت کرده اند که حیوانات خانگی باعث احساس خوب بودن در افراد افسرده میشود. حتی اگر شما یک حیوان خانگی ندارید ، سعی کنید با شخص دیگری که حیوان خانگی دارد ، به صورت منظم وقت خود را بگذرانید.

 

بسیاری از راه های ممکن برای مقابله با افسردگی وجود دارد و بسیاری از اطلاعات موجود برای کمک به شما وجود دارد. با این حال، مهم ترین چیز نگاه عمیق به درون خود و پیدا کردن آن چیزی است که واقعا برای شما مفید است. به همین دلیل بهتر است که یک یادداشت از روند بهبود خود به منظور کمک برای شناسایی بهترین روش ها و ساخت آن داشته باشید.

امکان بازشگت افسردگی ممکن است

هنگامی که شما افسرده اید، آسیب پذیری وشانس بیشتری برای بازگشت این بیماری به زندگیتان وجود دارد. علل آن را به خوبی مدیریت کنید. تشخیص علائم هشدار دهنده و اقدامات سازنده برای مقابله با آن قبل از شروع ، میتواند به جلوگیری از عود بیماری کمک کند. هدف به حداقل رساندن تأثیر و طول مدت آن است.

صحبت با افرادی که افسردگی را تجربه کرده اند:

هنگامی که شما افسردگی را پشت سر گذاشتید ، می توانید به دیگران کمک کنید و اطمینان ببخشید که نور در انتهای تونل وجود دارد.


بیشتر بخوانید :

روش های درمانی ترس از حیوانات

آشنایی با انواع مختلف کتاب درمانی

راهکارهای مدیریت احساسات صحیح

طاهره سادات بدری مدیرعامل موسسه روانشناسی آموزشی روان سلام

شبکه های مجازی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دسترسی به رایگان به باشگاه آویژه
و پادکست های طاهره سادات بدری ثبت نام کنید.

باشگاه آویژه فقط برای کاربران سایت و در منوی سایت قابل مشاهده خواهد بود

Need Help? Chat with us