مشاوره و روان درمانی برای افراد، زوج ها و خانواده ها

روانکاوی چیست ؟

روانکاوی یکی از جذاب‌ترین شیوه‌های روان درمانی است که بسیاری از افراد برای درمان مشکلات روانشناختی خود آن را انتخاب می‌کنند. اما در مقابل افرادی هم وجود دارند که همچنان نمی‌دانند روانکاوی چیست و یا تصور می‌کنند این علم منسوخ شده است! بعضی‌ها هم به اشتباه فکر می‌کنند کار روانکاوی هیپنوتیزم است و روانکاوان افرادی هستند که به هیپنوتیزم دیگران می‌پردازند.

در حالیکه همه این تصورات اشتباه است و روانکاوی به عنوان یک علم و یک رویکرد مهم در روان درمانی معرفی می‌شود. بهترین تعریف از روانکاوی به این صورت بیان می‌شود: «روانکاوی شاخه‌ای از روانشناسی است که رفتار و فرآیندهای روانی انسان را به صورت علمی بررسی می‌کند و در این مسیر از تحلیل عمیق ناخودآگاه انسان و بررسی ذهنی او کمک می‌گیرد.»

 

نظر روانشناسان درباره روانکاوی

بنا بر این تعریف، روانکاوی به عنوان یک علم و دانش به شمار می‌رود که به طور مستقیم با روان انسان در ارتباط است و به تاریک‌ترین نقاط ذهن و ناخودآگاه او سفر می‌کند.روانکاو، در واقع روانشناسی است که مسائل و مشکلات مراجع خود را به صورت عمیق‌تر، ریزتر و با جزییات بسیار بیشتر بررسی می‌کند. به زبان ساده، روانکاو مراجعان خودش را به گذشته‌های دور و تاریک خودشان می‌برد و سپس آن‌ها را از عمق تاریکی به سمت روشنایی هدایت می‌کند.

 در حالیکه روانشناسان، نگاه تحلیلی کمتر عمیق‌تری دارند و تلاش می‌کنند تا مشکلات فعلی مراجع را شناسایی و درمان کنند. درمان عمیق اتفاق نمی افتد ولی روانکاوی به عمق و ریشه مشکلات توجه می‌کند و به جای آنکه آن‌ها را به صورت سطحی بررسی کند، نشانه و علائم مشکلات را به شکل دقیق بررسی می‌کند. فایده این شکل از درمان این است که مشکلات به صورت ریشه‌ای حل می‌شوند و فرد کنترل بیشتری را روی رفتارها و مشکلات آینده خود به دست می‌آورد.

فواید روانکاوی

بینش عمقی خیلی از ما همچنان به خوبی شخصیت درونی خودمان را نمی‌شناسیم و درگیر احساسات چندگانه با خود هستیم. روانکاوی کمک می‌کند که فرد بینش عمیقی را نسبت به احساسات درونی خودش به دست آورد و به این صورت رفتارها، افکار و احساسات خودش را مدیریت کند.
تاثیربخشی بالا
در برخی موارد، بسیاری از کسانی که به روان درمانی یا درمان دارویی پاسخ نمی‌دهند، با کمک روانکاوی درمان می‌شوند. به این صورت که با شناخت عمقی ایده‌ها، افکار یا احساسات خود، به درمان بهتر پاسخ می‌دهد و می‌توان اثربخشی بالای این روش را دید
رشد مثبت
زمانی که فرد درمان روانکاوی را آغاز می‌کند، به مرور زمان جنبه‌های مثبتی را در رشد فردی خود می‌بیند که در نهایت به بهبودی حال و روند زندگی او منجر می‌شود.

بیماری های قابل درمان در روانکاوی

 در روانکاوی بسیاری از اختلالات جسمی مثل اختلالات کانورژن (تبدیلی)و ساسکوسوماتیک نیز قابل درمان است .افرادی که تحت روانکاوی قرار می گیرند در ارتباطاتشان با همسر و فرزنداشان عملکرد بهتری خواهند داشت و دنیای متفاوتی را تجربه خواهند کرد .به قول فروید هر انسانی به دلیل آسیب های گذشته بیمار شده است مگر آنکه روانکاوی شود . تجربه روانکاوی برای شما تجربه ای بسیار تلخ و سپس بسیار شیرین خواهد بود .روانکاوی تلخ و زجر آور است اما پیامد آن ادامه عمر بدون زجر است .تاثیربخشی بالا در برخی موارد، بسیاری از کسانی که به روان درمانی یا درمان دارویی پاسخ نمی‌دهند، با کمک روانکاوی درمان می‌شوند. به این صورت که با شناخت عمقی ایده‌ها، افکار یا احساسات خود، به درمان بهتر پاسخ می‌دهد و می‌توان اثربخشی بالای این روش را دید رشد مثبت زمانی که فرد درمان روانکاوی را آغاز می‌کند، به مرور زمان جنبه‌های مثبتی را در رشد فردی خود می‌بیند که در نهایت به بهبودی حال و روند زندگی او منجر می‌شود.

ثبت نوبت مشاوره روانکاوی

برای دسترسی به رایگان به باشگاه آویژه
و پادکست های طاهره سادات بدری ثبت نام کنید.

باشگاه آویژه فقط برای کاربران سایت و در منوی سایت قابل مشاهده خواهد بود

سوالی دارید در خدمتیم؟