مشاوره و روان درمانی برای افراد، زوج ها و خانواده ها

8 روش برخورد مناسب با شوهری که زیاد قهر می کند.

8 روش برخورد مناسب با شوهری که زیاد قهر می کند.

علت های اساسی قهر مردان

در این مقاله یاد میگیریم: در این مقاله علت های اساسی قهر مردان را خواهید شناخت. و سپس راه حل های مفید برای برخورد مناسب با این مردان را خواهید آموخت .

در بافت رابطه زوجی زندگی با شوهر قهر قهرو میتواند برای هر زنی عذاب آور باشد. او در برابر هر رفتاری که مطابق میلش نباشد و به خاطر هر اختلاف نظر کوچکی به سرعت آزرده خاطر می شود و زود قهر می کند. احتمالا شما گاهی حتی نمیدانید علت اصلی ناراحتی و قهر او چیست!

اما اصلی ترین سوالی که برای همسر یک مرد قهر قهرو میتوان ایجاد شود این است که چرا او همیشه با من قهر است؟ و از نظر روانشناسان رفتار صحیح در برابر مردی که زیاد قهر میکند چیست؟

قهر کردن زیاد مرد میتواند دلایل متعددی داشته باشد،

اما اصلی ترین دلایل را میتوان در موارد زیر خلاصه کرد.

مهم ترین مساله ای که باید آن را درک کنید، اینست که حتی اگر زودرنجی و نارضایتی او مستقیما به شما هم مرتبط باشد، شما مقصر نیستید. “او” همان کسی است که منجر به آزردن خودش شده است. این راه او برای ابراز ناراحتی عمیقش است. از آنجایی که اکثر ما در زمانی که احساس بی فایدگی می‌کنیم، در بیرون به دنبال کسی هستیم تا او را سرزنش کنیم، او نیز( راحت ترین و نزدیک ترین )یعنی شما را انتخاب کرده است . وی برای توجیه بدبختی هایش، بر تمامی حرکات و رفتار و گفتار شما متمرکز است. و از هر جمله ای برای توجیه عدم علاقه اش به خود و زندگی اش استفاده می‌کند.

اما او “چرا” از زندگی اش ناراضی است و افسرده شده؟

تقریبا می‌توان صدها دلیل بر این مدعا آورد. ممکن است رفتار انتقادی و قضاوتی والدینش در دوران رشدش منجر به آن شده که هیچوقت احساس رضایتی از اقداماتی که انجام می‌دهد، نداشته باشد؛ و ممکن است همین مساله انتظارات غیرواقع گرایانه ای از خود، ازدواجش و هر کسی که دور و برش باشد، را بر او تحمیل نموده باشد. ممکن است با این اعتقاد که هیچگاه به بسیاری از موارد دست پیدا نخواهد کرد، از خواستنشان ناامید شده است.

نداشتن مهارت ارتباطی کافی در زندگی فردی و اجتماعی

گاهی اوقات دلیل عصبانیت شوهرتان به روشنی مشخص نیست. اما گاهی اوقات این عصبانیت می‌تواند در نتیجه ناامیدی های کوچک باشند. یکی از دلایل قهر کردن زیاد همسر می تواند این باشد که او بیشتر به دنبال آرامش است تا داشتن یک رابطه واقعی. احتمالا وی فکر می‌کند که ابراز مخالفت یا ناامیدی، نیازمند مجادله و دعوا است. و بنابراین از این مساله دوری می‌کند. وی محکوم به ناراحتی است، چرا که هیچ موقعیتی برای آگاهی از مشکل و به تبع آن امکان ایجاد تغییر را فراهم نخواهد نمود. او متاسفانه در حال پرداخت هزینه نادرستی برای ایجاد آرامش است..

اما نکته مهم این است که قهر کردن روش سالمی برای نشان دادن ناراحتی نیست. وقتی مردی که با کوچکترین آزردگی قهر میکند به این معناست که مهارت ارتباطی لازم برای بیان انتظارات و خواسته هایش و یا حل مشکلات را ندارد..

اگر شوهری دارید که مدام قهر می کند رفتار زیر را در مقابل قهر او در پیش بگیرید.

درمورد دلیل ناراحتی اش از او سوال کنید.

با شوهرتان صحبت کنید تا دلیل ناراحتی اش را بفهمید؛ پس از یافتن دلیل ناراحتی اش، قادر خواهید بود تا بهترین روش برای کنترل آن را بیابید. راه حل شما برای مقابله با حال بد شوهرتان دارای اهمیت بسیار زیادی است. به تن صدا و زبان بدنتان توجه کنید و از در نگرانی و اهمیت وارد شوید. و خود را عصبی و آماده مجادله و اتهامی نشان ندهید.

حساسیت هایش را بشناسید و با او مدارا کنید.

خوب فکر کنید و زمان هایی که شوهرتان رنجیده و با شما قهر کرده است را مرور کنید. دلیل آزردگی او از شما در هر مورد چه بود؟ این دلیل ممکن است برای شما بسیار پیش پا افتاده و غیرمنطقی باشد اما به هرحال می تواند نشانه هایی در اختیار شما بگذارد که با حساسیت های همسرتان بیشتر آشنا شوید. برای مثال ممکن است او یکبار به خاطر اینکه در جمع با او شوخی کرده اید با شما قهر کرده باشد. و بار دیگر به خاطر اینکه در مهمانی اخیر سرگرم صحبت بودید. و اشاره او برای بازگشت به منزل را موقتا نادیده گرفتید. هرچند شما قصد رنجاندن او را نداشته اید اما مثال های مشابه نشان میدهد. که شوهر شما بر اینکه در حضور دیگران او را تایید و تحسین کنید حساس است.

شما با آگاهی از این موضوع ساده، میتوانید در جمع رفتار تحسین آمیزی با او را در پیش بگیرید.

در این صورت علاوه بر جلوگیری از قهر و ناراحتی ، می توانید رضایت و محبتش را بیشتر از قبل جلب کنید.

او را برای افزایش مهارت های ارتباطی و کلامی تشویق کنید.

اگر حال بدی که برای مدتی طولانی ادامه پیدا کرده باشد، در نتیجه مشکلات حل نشده گذشته باشند، مراجعه به مشاور می‌تواند راه حل بسیار خوبی باشد. وقتی که او حس بهتری نسبت به خودش پیدا کند. تمامی رفتارهایش در قبال تو نیز تغییر خواهد نمود. زودرنجی اش از میان می‌رود. خشمش فروکش خواهد نمود؛ شما – همسر فوق العاده اش و بهترین دوستش را که در حال حاضر نمی بیند – را خواهد دید..

اگر شوهرتان تمایلی به رفتن به مشاوره ندارد. به روش های دیگری سعی کنید آگاهی او را در زمینه مهارت های ارتباط با همسر افزایش دهید. برای مثال کتاب های روانشناسی ازدواج موفق و برقراری ارتباط موثر با همسر را تهیه کنید. و پیشنهاد کنید هردوی شما برای کسب مهارت همسرداری و بهبود رابطه آن را مطالعه کنید. یا اگر شوهرتان وقت کافی برای مطالعه ندارد، خودتان کتاب را مطالعه کنید و هر شب قبل از خواب ده دقیقه نکات جالب و مهم کتاب را برای او بخوانید. همچنین میتوانید گاهی گزیده مطالب روانشناسی برای برقراری ارتباط موثر با همسر را از صفحات مجازی(سایت ها، کانال های تلگرام و اینستاگرام) کپی کرده و با او به اشتراک بگذارید. البته سعی کنید در این موارد زیاده روی نکنید و دقت داشته باشید پیام های شما حالت نصیحت و تذکر پیدا نکند.

از شوخ طبعی وطنازی کمک بگیرید.

درست است که نمی توانید حال شریک زندگی‌تان را کنترل کنید، با این حال می‌توانید در شکل دهی به آن کمک نمایید. شوخ طبعی می‌تواند کلیدی در رفع تنش باشد، ولی مراقب باشید که از شوخی هایتان برداشت بدی نشود که منجر به بدتر شدن اوضاع شود. اگر کلمات یا داستانی دارید که هردویتان را می‌خنداند، تعریف کنید. اگر حس می‌کنید که شوهرتان حس خوبی به داستان های خنده دار یا کلمات مضحک نداشته باشد، از گفتنشان خودداری نمایید.

اگر شوهرتان تمایلی به رفتن به مشاوره ندارد. به روش های دیگری سعی کنید آگاهی او را در زمینه مهارت های ارتباط با همسر افزایش دهید. برای مثال کتاب های روانشناسی ازدواج موفق و برقراری ارتباط موثر با همسر را تهیه کنید. و پیشنهاد کنید هردوی شما برای کسب مهارت همسرداری و بهبود رابطه آن را مطالعه کنید. یا اگر شوهرتان وقت کافی برای مطالعه ندارد، خودتان کتاب را مطالعه کنید و هر شب قبل از خواب ده دقیقه نکات جالب و مهم کتاب را برای او بخوانید. همچنین میتوانید گاهی گزیده مطالب روانشناسی برای برقراری ارتباط موثر با همسر را از صفحات مجازی(سایت ها، کانال های تلگرام و اینستاگرام) کپی کرده و با او به اشتراک بگذارید. البته سعی کنید در این موارد زیاده روی نکنید و دقت داشته باشید پیام های شما حالت نصیحت و تذکر پیدا نکند.

او را تحقیر و سرزنش نکنید.

اگرچه ممکن است مدام قهر کردن شوهرتان شما را عصبی کند، اما توجه کنید که این موضوع نباید باعث شود شما متقابلا واکنش ناسالمی نشان دهیدو او را با الفاظ تحقیرآمیز مخاطب قرار دهید. اینکار او را بیشتر از شما دور میکند، به ناراحتی هردو دامن میزند و رابطه تان سرد خواهد کرد. بدترین برخوردی که ممکن است شما در مقابل قهر کردن او داشته باشید این است که بگویید:”خیلی قهرویی!” یا “اینقدر بدم میاد وقتی مثل بچه‌ها سریع قهر میکنی“. هرگز این رفتار را در پیش نگیرید. این عمل هیچگاه به حالت شوهرتان یا ازدواجتان کمک نخواهد کرد. پژوهش‌ها نشان دهنده آنست که زوجهای شاد، در مقایسه با زوجهای منفی گرا، نسبت تعاملات مثبت بیشتری دارند،

بنابراین تمام تلاشتان را بکنید تا درک بالایی داشته باشید و یا حداقل بی طرف باشید.

قلق شوهرتان را به دست آورید .

توصیه هایی که راجع به روابط می‌شود، چیزی نیست که در همه افراد صدق کند. اگر از چیزی نتیجه گرفتید، به همان ادامه دهید؛ اگر چنین نبود، چیز دیگری را امتحان کنید. صحبت روش بسیار خوبی است که البته برخی روشهای دیگری را ترجیح می‌دهند. برخی از افراد به خصوص مردان درونگرا ترجیح میدهند وقتی از موضوعی ناراحت یا عصبانی هستند کمی تنها باشند و از همسرشان فاصله بگیرند تا آرام شوند. و ناراحتیشان فروکش کند. اگر شوهر شما از این دسته افراد است، سعی کنید او را درک کنید. و به او اجازه دهید به روش خودش با ناراحتی اش مواجه شود..

شما می توانید صراحتا و با خوشرویی بگویید: ” فکر میکنم از چیزی ناراحتی، میخوای درموردش صحبت کنیم؟”. اگر شوهرتان گفت که حالت او به خاطر کار یا گفته ای از سوی شماست، حالت دفاعی به خود نگیرید و سعی کنید تا کل مساله را بفهمید.

اما اگر باز هم به شما بی محلی کرد و با سکوت پاسخ داد می توانید بگویید: “هرموقع آمادگی داشتی بهم اطلاع بده تا در مورد این موضوع بیشتر صحبت کنیم” و او را به حال خودش بگذارید تا کمی فکر کند..

با این کار شما ضمن اینکه نشان داده اید نسبت به ناراحتی او بی توجه نیستید، فضای لازم را به او داده اید تا آرامشش را بازیابد و روی مسئله بیشتر فکر کند. علاوه بر این مسئولیت شروع مجدد مکالمه را به خودش سپرده اید و لازم نیست نگران نحوه آشتی کردن یا منت کشی باشید.

او را تشویق کنید تا انتظاراتشو خواسته هایش را بیان کند.

مادامی که دو طرف رابطه به شکلی فعال، موقعیت ابراز خواسته های از طرف مقابل را فراهم ننمایند تا در این فرایند، تفاوتهای غیرقابل چشم پوشی به دست فراموشی سپرده شوند، هیچ رابطه ای رضایت بخش نخواهد بود. روشهایی برای بیان دغدغه ها، بدون ایجاد مجادله یا قهر وجود دارند که البته اصولا بی حاصل‌اند. پس به دنبال موقعیتی باشید که در آرامش با همسرتان به صحبت بپردازید..

این مکالمه باید به مانند تمامی مباحثات دیگر، در فضایی به دور از تشنج و در آرامش برگزار شود. هرکدام از شما باید بدون قطع سخنان طرف مقابل، به حرفهایش گوش کنید. وقتی قصد جلب توجه همسرتان به سوی مشکلی را دارید، همیشه خواسته‌تان مبتنی بر تغییر را با قدردانی یا تشویق و حس هیجان آغاز کنید – برای مثال چه خوب می‌شود اگر و … ؛ نهایتا باید خواسته‌تان را به نحوی بیان کنید که بیشترین تاثیر را داشته باشد. برای مثال می‌توان چنین بیان کرد که: “می دانم که این اواخر کمی با هم مشکل داشتیم و کنار نمی آمدیم و همین مساله باعث ناراحتی و عصبانیت من شده است. می‌خواهم احساس نزدیکتری به تو داشته باشم. اما اینکه صحبت نمی کنی تا مشکل را با هم حل کنیم، من را آزار می‌دهد و فکر نمی کنم که برای تو هم خوشایند باشد..”

حال باید خواسته خود را بیان نمایید و باید کاملا معین باشد. به شوهرتان نگویید که این کار را نکن؛ از او به طور مشخص کاری را که مشکل را برطرف نماید، بخواهید. حس شنیده شدن از طرف مقابل و حس آزادی بیان و درخواست آنچه مد نظر است، منجر به ایجاد نزدیکی خواهد شد.

شما می توانید صراحتا و با خوشرویی بگویید:

” فکر میکنم از چیزی ناراحتی، میخوای درموردش صحبت کنیم؟”. اگر شوهرتان گفت که حالت او به خاطر کار یا گفته ای از سوی شماست، حالت دفاعی به خود نگیرید و سعی کنید تا کل مساله را بفهمید.

اما اگر باز هم به شما بی محلی کرد و با سکوت پاسخ داد می توانید بگویید: “هرموقع آمادگی داشتی بهم اطلاع بده تا در مورد این موضوع بیشتر صحبت کنیم” و او را به حال خودش بگذارید تا کمی فکر کند..

با این کار شما ضمن اینکه نشان داده اید نسبت به ناراحتی او بی توجه نیستید، فضای لازم را به او داده اید تا آرامشش را بازیابد و روی مسئله بیشتر فکر کند. علاوه بر این مسئولیت شروع مجدد مکالمه را به خودش سپرده اید و لازم نیست نگران نحوه آشتی کردن یا منت کشی باشید.

هیچوقت برای دست کشیدن از بازی کناره گیری یا قهر و بازگشت به یک ازدواج واقعی دیر نیست.

بر ویژگی های مثبت رابطه و همسرتان تمرکز کنید.

وقتی شوهرتان زیاد قهر می کند و زود ناراحت می شود، طبیعتا یکی از افکاری که به ذهن شما در مورد او خطور می کند این است که شوهرتان بیش از حد حساس است. اگرچه این تفکر تا حدی می تواند درست باشد. اما لازم است به این نکته توجه داشته باشید که هیچکس کامل و بدون نقص نیست و مسلما هر فردی در کنار ویژگی های مثبت شخصیتی، نقاط منفی نیز دارد. پس به جای اینکه بر صفت قهرو بودن و حساس بودن شوهرتان تمرکز کنید. سعی کنید ویژگی های مثبت و دوست داشتنی او را بیشتر مرور کنید و از افکار منفی فاصله بگیرید.

نکته بسیار مهم :

تغییر دادن طرف مقابل در زندگی مشترک تقریبا غیرممکن است. شما فقط میتوانید رفتار خودتان را طوری تغییر دهید که بر رابطه و طرف مقابلتان تاثیر مثبتی بگذارد. طبق قانون جذب هرچقدر که در زندگیتان مثبت نگرتر باشید. و نقاط مثبت طرف مقابل را تشویق کنید. باعث گرم شدن زندگی، بهبود رابطه و تقویت شدن رفتارهای مثبت طرف مقابل می شوید.

ختم کلام اینکه

اگر شوهر شما قهرو است و زود قهر میکند، درمورد دلیل ناراحتی اش سوال کنید، حساسیت هایش را بشناسید. و سعی کنید از این آگاهی برای بهبود رابطه تان کمک بگیرید. او را برای افزایش مهارت های ارتباطی تشویق کنید. از شوخ طبعی برای مثبت شدن فضا در هنگام بروز اختلاف نظر کمک بگیرید. طرف مقابل را به خاطر حساس بودن و قهر کردن زیاد تحقیر نکنید و با الفاط نامناسب خطاب نکنید. تلاش کنید قلق شوهرتان را بلد شوید و در صورتی که نیاز به فاصله گرفتن برای کسب آرامش دارد این اجازه را به او بدهید. شنونده خوبی باشید و شوهرتان را تشویق کنید انتظاراتش را صراحتا بیان کند. و نهایتا سعی کنید بیشتر بر ویژگی های مثبت رابطه و همسرتان تمرکز کنید.

اگر تمام این کارها نتیجه نداد حتما از روانشناس کمک حرفه ای بگیرید .

 

 

طاهره سادات بدری مدیرعامل موسسه روانشناسی آموزشی روان سلام

شبکه های مجازی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دسترسی به رایگان به باشگاه آویژه
و پادکست های طاهره سادات بدری ثبت نام کنید.

باشگاه آویژه فقط برای کاربران سایت و در منوی سایت قابل مشاهده خواهد بود

سوالی دارید در خدمتیم؟