مشاوره و روان درمانی برای افراد، زوج ها و خانواده ها

علل و جلوگیری از حالت تهوع اضطرابی | روان درمانی کوتاه مدت در تهران

علل و جلوگیری از حالت تهوع اضطرابی

علل و جلوگیری از حالت تهوع اضطرابی

حالت تهوع اضطرابی چیست؟

احساس اضطراب برای هر کسی متفاوت است. بسیاری از مردم حالت تهوع اضطرابی را تجربه می‌کنند، اما علائم دیگری نیز می‌توانند نقش داشته باشند. از عرق کردن کف دست گرفته تا ضربان قلب، احتمالاً با برخی از این علائم فیزیکی اضطراب آشنا هستید. حتی اضطراب و حالت تهوع نیز می تواند مرتبط باشد.

اضطراب پاسخ بدن شما به ترس یا خطر است، خواه یک تهدید درک شده یا واقعی باشد. این پاسخ باعث واکنش‌های فیزیولوژیکی می‌شود که می‌تواند منجر به برخی علائم بد از جمله حالت تهوع شود. اگر اضطراب همراه با حالت تهوع را تجربه می کنید که بر زندگی شما تأثیر می گذارد، برای کمک با پزشک یا روانشناس خود تماس بگیرید.

همه گاهی اوقات احساس اضطراب می کنند. این غیر طبیعی نیست و لزوماً چیز بدی نیست. اما اگر مکرراً احساس اضطراب همراه با حالت تهوع داشته باشید، می تواند مشکل ساز باشد. با بررسی حالت تهوع مرتبط با اضطراب، راه های مدیریت آن و زمان مراجعه به پزشک، ادامه مطلب را بخوانید.

ارتباط اضطراب و حالت تهوع

به بیان ساده: بله. اگر هر زمان که در مورد چیزی احساس اضطراب می‌کنید، معده‌تان می‌چرخد، تنها نیستید. اضطراب پاسخ بدن شما به ترس یا خطر است و با علائم گوارشی مانند تهوع، اسهال و سوء هاضمه مرتبط است.
همه کسانی که اضطراب را تجربه می کنند حالت تهوع را تجربه نمی کنند، اما حالت تهوع مرتبط با اضطراب بسیار رایج است. و این فقط در ذهن شما نیست. تحقیقات نشان می دهد که اختلالات اضطرابی می تواند یکی از دلایل رایج حالت تهوع باشد.

چرا این اتفاق می افتد؟

این به نحوه عملکرد واکنش پرواز یا مبارزه بدن شما بستگی دارد. هنگامی که اضطراب را تجربه می کنید، مغز شما مواد شیمیایی به نام انتقال دهنده های عصبی را آزاد می کند تا از شما در برابر تهدید محافظت کند (حتی اگر این فقط یک تهدید درک شده باشد). بین روده و مغز شما ارتباطی وجود دارد و انتقال دهنده های عصبی تولید شده در روده شما می توانند بر عملکرد مغز تأثیر بگذارند. برخی از انتقال‌دهنده‌های عصبی می‌توانند تعادل ظریف باکتری‌ها را بر هم بزنند و می‌توانند مجموعه‌ای از علائم از جمله حالت تهوع را ایجاد کنند.

اضطراب و سندرم روده تحریک پذیر

همچنین اضطراب با سندرم روده تحریک پذیر (IBS) مرتبط است. یک مطالعه روی 124 بیمار IBS نشان داد که حدود 38 درصد از این بیماران اضطراب را نیز تجربه کردند. یک مطالعه بزرگتر شامل بیش از 1000 دانشجوی کالج نیز ارتباط قابل توجهی بین احساس اضطراب و IBS پیدا کرد. علائم IBS می تواند شامل حالت تهوع و همچنین موارد زیر باشد:

 • نفخ
 • اسهال
 • یبوست
 • درد شکم
 • حالت تهوع می تواند از علائم داروهای ضد اضطراب باشد

مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs) یک درمان محبوب برای اختلال اضطراب هستند. برخی تحقیقات نشان می دهد که حالت تهوع می تواند یکی از عوارض جانبی رایج این قرص ها باشد. چرا؟ ممکن است به این دلیل باشد که افزایش سروتونین در خون می تواند بخشی از مغز را که حالت تهوع را کنترل می کند تحریک کند.

علل و جلوگیری از حالت تهوع اضطرابی | روان درمانی کوتاه مدت در تهران

جلوگیری از حالت تهوع اضطرابی

تجربه حالت تهوع خفیف همراه با اضطراب ممکن است مشکل بزرگی نباشد. اما اگر به طور منظم حالت تهوع و اضطراب شدید را تجربه می کنید، می تواند تأثیر قابل توجه و منفی بر زندگی شما داشته باشد. در اینجا چند نکته برای دور نگه داشتن این احساسات وجود دارد.

به اندازه کافی بخوابید. تحقیقات نشان می دهد که خواب عمیق سالم می تواند به عنوان یک تسکین دهنده طبیعی اضطراب عمل کند. در صورت امکان حداقل 8 ساعت در شبانه روز وارد سیستم شوید.

از کافئین اجتناب کنید. کافئین می تواند یک محرک رایج برای اضطراب باشد و می تواند علائم اضطراب مانند حالت تهوع را حتی بدتر کند. اگر مرتباً حالت تهوع اضطرابی دارید، کافئین را از رژیم غذایی خود حذف کنید.

به طور منظم ورزش کنید. ورزش بدنی می‌تواند به کاهش تنش عضلانی کمک کند که در غیر این صورت می‌تواند منجر به حالت تهوع در هنگام احساس اضطراب شود. همچنین می تواند به آرامش شما کمک کند که ممکن است در وهله اول از بروز اضطراب جلوگیری کند.

تشخیص افتراقی حالت تهوع اضطرابی

گاهی اوقات آن احساس تهوع گیج کننده در واقع به اضطراب مربوط نمی شود. برای تشخیص تفاوت، واقعاً روی احساس خود تمرکز کنید و چند سوال از خود بپرسید:

آیا چیزی وجود دارد که در مورد آن مضطرب هستید؟ آیا قبل از شروع حالت تهوع در مورد چیزی احساس اضطراب می کردید؟ اگر چنین است، احتمالاً مرتبط است.
آیا چیزی خوردید که ممکن است معده شما را ناراحت کرده باشد؟ به احساس خود پس از آخرین وعده غذایی یا میان وعده فکر کنید.
آیا اغلب احساس تهوع مرتبط با اضطراب خود می کنید؟ اگر چنین است، ممکن است بدون اینکه واقعاً متوجه شوید، اضطراب زیادی را تجربه کنید، و حالت تهوع راهی است که بدن شما به شما می گوید.
در شرایطی که مطمئن نیستید که حالت تهوع شما با اضطراب مرتبط است یا خیر، سعی کنید با انجام برخی تمرینات تنفس عمیق، یوگا یا مدیتیشن آرام شوید. اگر این حالت تهوع شما را تسکین می دهد، احتمالاً علامت شما مربوط به اضطراب است.

اگر حالت تهوع از بین نرود، بدتر شود، یا سایر علائم فیزیکی بیماری (مانند تب، خستگی یا بدن درد) را احساس کنید، ممکن است نشانه وضعیت دیگری باشد.

علل تهوع همراه با اضطراب

اضطراب می تواند واکنش مبارزه یا فرار شما را تحریک کند. اساساً بدن شما را برای رویارویی با یک بحران آماده می کند. این یک واکنش طبیعی به یک موقعیت استرس زا است و در صورت درخواست، می تواند به زنده ماندن شما کمک کند.

هنگامی که احساس استرس یا اضطراب می کنید، بدن شما هجوم هورمون ها را ترشح می کند. انتقال دهنده های عصبی در مغز با ارسال پیام هایی به بقیه بدن شما واکنش نشان می دهند. اضطراب و استرس تقریباً بر هر سیستم بدن تأثیر می گذارد. این شامل سیستم قلبی عروقی، غدد درون ریز، اسکلتی عضلانی، عصبی، تناسلی و تنفسی شما می شود.

در سیستم گوارش، استرس می تواند باعث بروز علائم زیر شود:

 • حالت تهوع، استفراغ
 • معده درد، گاز معده، نفخ
 • سوزش سر دل، رفلاکس اسید
 • اسهال، یبوست، اسپاسم دردناک در روده
اختلالات اضطرابی که ممکن است باعث تهوع شود، عبارتند از:
 • فوبیاها
 • اختلال هراس
 • اضطراب اجتماعی
 • اختلال استرس پس از سانحه (PTSD)
 • اختلال اضطراب فراگیر (GAD) که به عنوان اضطراب مزمن نیز شناخته می شود

اگر اغلب یا بدون هیچ دلیل واضحی این نوع پاسخ را دارید، می تواند بر کیفیت زندگی شما تأثیر منفی بگذارد. اختلالات اضطرابی که مورد توجه قرار نمی گیرند می توانند منجر به مشکلات دیگری مانند افسردگی شوند.

بیشتر بخوانید :

درمان حملات پانیک و اختلال هراس

طاهره سادات بدری مدیرعامل موسسه روانشناسی آموزشی روان سلام

شبکه های مجازی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دسترسی به رایگان به باشگاه آویژه
و پادکست های طاهره سادات بدری ثبت نام کنید.

باشگاه آویژه فقط برای کاربران سایت و در منوی سایت قابل مشاهده خواهد بود

Need Help? Chat with us