مشاوره و روان درمانی برای افراد، زوج ها و خانواده ها

ورودیهای ذهن | روان درمانی کوتاه مدت در تهران

ورودیهای ذهن خود را کنترل کنید

به نام هستی بخش هستی

 ورودیهای ذهن خود را کنترل کنید

دنیای امروز دنیای اطلاعات است و ذهن ما در معرض بمباران انواع و اقسام اطلاعاتی است که البته  بسیاری از آنها نه تنها برای سلامت روان ما مفید نیست بلکه باعث میشود ذهن به پایینترین سطح عملکرد خود تنزل پیدا کند ..

شما چقدرمراقب ورودیهای ذهن خود هستید؟ وآیا تا بحال این ورودیها را کنترل کرده اید ؟

آیا دربهای ورودی ذهن شما همیشه و در هر زمان و مکان بازاست وآیا  شما غالبا به هر اطلاعاتی چه تصویری چه شنیداری اجازه ورود میدهید ؟ چه قدر برای ورودیهای ذهن خود چهارچوب تعیین کرده اید؟

اگر میخواهید که ذهن شما به بالاترین درجه عملکرد خود برسد و کارکند باید نسبت به اطلاعاتی که به خورد آن میدهید حساس باشید.

در کتاب اثر مرکب نوشته دارن هاردی آمده است اگر زباله وارد ذهن خود بکنید. زباله از آن بیرون می آید.کنترل ورودیهای تان تاثیری مستقیم و قابل اندازه گیری بر بهره وری و خروجی تان خواهد داشت .شما باید بتوانید افکار منفی را از ذهن خود بیرون بریزید . این افکار مانند آب کثیف است و ذهن شما مانند یک لیوان خالی است و هر چه در آن میریزید را برایتان نگه میدارد ،و اگردرون لیوان تان آب آلوده و کثیف بریزید مطمئن باشید تمام چیزهایی که خلق میکنید آغشته به گل ، آلوده و بی ثمراست . حال فرض کنید لیوان ذهن شما از آلودگی  پرشده  باشد. و شما برای از بین بردن وزلال کردنش نیاز دارید آنرا به مدت زیادی زیر شیر آب بگیرید تا یک لیوان آب  زلال داشته باشید.

ورودیها و ایده های مثبت و الهام بخش ، مطالب آموزشی ، سلامتی و عشق و لذت و تمام ایده هایی که منجر به فراوانی و بسط خلاقیت و تفکر شده.  و شما را رشد میدهند همان آب پاک هستند .

برای اینکه ذهن خود را پاک کنید چند گام اساسی بردارید .

گام اول : به خودتان رژیم رسانه ای بدهید.

اغلب مردم به دنبال اخبار غم انگیز هستند. و رسانه ها هم که از این علاقه ژنتیکی آدمها خبر دارند. همیشه اخبار شوکه کننده و احساسات برانگیزرا برای جلب توجه در اختیار مردم قرار میدهند ، در حالیکه میلیون ها اتفاق خوب و هیجان انگیز هم اتفاق می افتد که ما از انها بیخبریم …

آیا از خود پرسیده اید چرا تصادفی که دراتوبان اتفاق افتاده  همه می ایستند تا انرا ببیننداما غروب زیبای خورشید را در کنار همان اتوبان نمی بینند ؟

لطفا اخبار مخرب را فیلتر کنید چون %99از اخبار تاثیری در زندگی شما ندارند فقط موضوعات خبری که مستقیم بر حرفه و تجارت شما تاثیر دارند را ملاحظه کنید . ذهنتان را از نزاع دور کنید و هرگز آب الوده داخل لیوان نریزید و افکار و روحتان را بیمار نکنید.

گام دوم : اتومبیل خود را به دانشگاه تبدیل کنید .

همواره یک سری سی دی های آموزشی در اتومبیل خود داشته باشید تا در طول رانندگی با گوش دادن به آنها دانشی معادل دو ترم دانشگاهی کسب کنید .زیرا انسانها در طول یکسال حداقل 800ساعت رانندگی میکنند و تمام این ساعات را به بطالت میگذرانند ،اما با این کار کتاب خوانده اید ، سخنرانی آموزشی شنیده اید و در طول مسیر ذهن خود را جارو زده اید . زمانی را که در رانندگی هدر میدهید میتوانید معادل یک دکترا در زمینه مدیریت ، اقتصاد، فروش، ثروت سازی ، روانشناسی ، بانکداری و یا هر مبحث دیگری پیشرفت داشته باشید .اگر اینگونه رفتار کنید شما دیگر یک فرد معمولی نیستید.

گام سوم : نسبت به معاشرت های خود حساس باشید.

بشدت بر روی اینکه با چه کسانی معاشرت میکنید و چه تاثیری بر روی شما دارند حساسیت داشته باشید . جیم ران اعتقاد دارد ما به میانگین 5 نفر از افرادی که بیشتر از همه وقتمان را با آنها میگذرانیم شبیه خواهیم شد. شما هرگز نمیتوانید با افراد منفی معاشرت کنید و انتظار اتفاقات خوب را داشته باشید .دایره ارتباطا ت خود را ارزیابی کنید و آنرا به سه دسته تقسیم کنید .یا ارتباط را قطع کنید یا محدود کرده و یا آنرا گسترش دهید .

افرادی را که از پیشرفت و زندگی مثبت امتناع میکنند ، مدام در حال غر زدن هستند. و نقش قربانی را می پذیرند و از مسئولیت شانه خالی میکنند را از دایره محبوبیت و ارتباطات خود بیرون کنید .

اجازه ندهید رفتارها ،حرفها و کارهای دیگران بر شما تاثیر مخرب داشته باشد .لطفا به روابط خود نگاه کنید و مطمئن شوید که سه ساعت وقت خود را با یک شخص سه دقیقه ای تلف نکرده اید . با پیوستن به گروهها،شبکه ها و سازمانهای کوچک اجتماعی روابط خود را گسترش داده و سعی کنید با آدمهای بهتروموفق ترازخودتان ارتباط بگیرید . شخصی را که همانند شما متعهد به مطالعه و توسعه شخصی باشد . جسور باشد و همچنین به او اعتماد داشته باشید را برای همراهی در راه موفقیت پیدا کنید .

گام چهارم : محیط خود را تغییر دهید ، تغییر محیط  رویکردتان را تغییرمیدهد.

آرزویی که در قلبتان دارید شاید بزرگتر از محیطی باشد که شما خودتان را در آن میبینید. گاهی باید از محیط خارج شوید تا به آرزوهایتان برسید .بی نظمی ها را از زندگیتان پاک کنید.هر چیزی که خراب است و هر انچه که کامل نشده قدرت شما را کاهش میدهد . کارهای انجام نشده شما را مدام به عقب میکشاند یادتان باشد در زندگی همان چیزی را به دست خواهید اورد که تحملشان میکنید .تمام آنچه تصمیم گرفته اید تحمل کنید در سایر موقعیتها و شرایط شما انعکاس پیدا خواهد کرد . بدانید و آگاه باشید که در زندگی تان آنچه را بدست خواهید آورد که پذیرای آن باشید و فکر کنید شایسته آن هستید .

اگر مردم همیشه شما را معطل خود میکنند. و دیر سر قرار حاضر میشوند. و شما تحمل کرده و چیزی نمیگویید آنها باز هم همین کار را تکرار خواهند کرد .

اگرحقوق و دستمزد پایین و شرایط دشوار کاری را تحمل میکنید این موضوع ادامه پیدا خواهد کرد. ویا اگر اضافه وزن را تحمل میکنید روز به روز خسته تر و چاق تر خواهید شد . لطفا همیشه فراتر از انتظار عمل کنید و هیچوقت آرزو نکنید که ای کاش شرایط بهتر بود یا سهل تر بود …آرزو کنید کاش شما بهتر و قوی تر بودید .

نوشته :طاهره سادات بدری

روانشناس و روان درمانگر

اقتباس از کتاب اثرمرکب  (دارن هاردی)

مهر 1398

 

 

پمقالات مرتبط :

رقابت خوب است یا بد ؟

طاهره سادات بدری مدیرعامل موسسه روانشناسی آموزشی روان سلام

شبکه های مجازی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دسترسی به رایگان به باشگاه آویژه
و پادکست های طاهره سادات بدری ثبت نام کنید.

باشگاه آویژه فقط برای کاربران سایت و در منوی سایت قابل مشاهده خواهد بود

سوالی دارید در خدمتیم؟