مشاوره و روان درمانی برای افراد، زوج ها و خانواده ها

پیری به علت استرس را جدی بگیرید | روان درمانی کوتاه مدت در تهران

پیری به علت استرس را جدی بگیرید

بهتر است پیری به علت استرس را جدی بگیرید

یک باور رایج وجود دارد که استرس می‌تواند باعث پیری زودرس شود، اما تا همین اواخر هم این موضوع قابل برآورد نبود. امروز قصد داریم در این نوشته از سایت موسسه روان سلام روان درمانی کوتاه مدت در تهران خطرات پیری به علت استرس را بیشتر مورد بررسی قرار دهیم.

ساعت‌های اپی ژنتیک، که سن بیولوژیکی یک موجود زنده را بر اساس متیلاسیون DNA آن مشخص می‌کنند، در دهه گذشته ساخته شده اند. مطالعات متعدد نشان می‌دهند که استرس پیری بیولوژیکی را تسریع می‌کند و می‌تواند بر متابولیسم تأثیر بگذارد.

اکنون، محققان نشان می‌دهند، در حالی که استرس پیری بیولوژیکی را تسریع می‌کند. می‌توان آن را با تنظیم هیجانی و خودکنترلی تعدیل کرد.

جامعه پزشکی پی برده است که DNA هسته‌ای با هر تقسیم سلولی و نشانگرهای ژنتیکی مختلف می‌تواند. برای تعیین سن یک موجود زنده استفاده شود. این‌ها شامل طول تلومرها و میزان متیلاسیون DNA در نقاط خاص است.

پیری به علت استرس را جدی بگیرید | روان درمانی کوتاه مدت در تهران

زمان وقوع متیلاسیون

متیلاسیون زمانی اتفاق می‌افتد که یک گروه متیل، غالباً در طول ترمیم DNA، به DNA اضافه می‌شوند. در طی چند سال گذشته، دانشمندان مدل‌هایی به نام ساعت‌های اپی ژنتیک توسعه داده‌اند تا ببینند آیا می‌توانند پیری بیولوژیکی را با بررسی میزان متیلاسیون در مکان‌های خاصی روی DNA اندازه‌گیری کنند یا خیر.
GrimAge یکی از موفق‌ترین ساعت‌های اپی ژنتیکی است. که برای اولین بار در سال ۲۰۱۹ ایجاد شد و می‌تواند به طور دقیق افت بیولوژیکی را پیش‌بینی کند.

در حالی که برخی از مطالعات نشان می‌دهند. که مدل GrimAge می‌تواند تأثیر استرس را در افراد مبتلا به بیماری‌های روانی پیش‌بینی کند. هیچ‌یک به این موضوع توجه نکرده‌اند که آیا می‌تواند تأثیر استرس را بر جمعیت عمومی پیش‌بینی کند یا خیر.

اکنون گروهی از محققان در دانشکده پزشکی ییل آمریکا جزئیات یک کارآزمایی را منتشر کرده است. که نشان می‌دهد GrimAge می‌تواند برای اندازه گیری تأثیر استرس بر پیری بیولوژیکی تسریع شده در افراد سالم ۱۸ تا ۵۰ ساله استفاده شود.

دکتر «زاخاری هاروانک»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «پیری اپی ژنتیکی یکی از بهترین نشانگرهایی است که ما برای پیری در افراد نسبتاً جوان و نسبتاً سالم داریم.»

محققان دریافتند؛ تنظیم هیجانی اثر استرس را بر روند پیری تسریع می‌کند. و همچنین مشخص شد که خودکنترلی رابطه بین استرس و مقاومت به انسولین را تعدیل می‌کند.

بیشتر بخوانید :

سندروم پرحرفی در زنان چیست؟

مشکلات برخورد با اشخاص درون‌گرا

علت و تشخیص خودتنظیمی در کودکان و نوجوانان

طاهره سادات بدری مدیرعامل موسسه روانشناسی آموزشی روان سلام

شبکه های مجازی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دسترسی به رایگان به باشگاه آویژه
و پادکست های طاهره سادات بدری ثبت نام کنید.

باشگاه آویژه فقط برای کاربران سایت و در منوی سایت قابل مشاهده خواهد بود

سوالی دارید در خدمتیم؟