مشاوره و روان درمانی برای افراد، زوج ها و خانواده ها

۹ کار برای داشتن رابطه ی خوب و با دوام | روان درمانی کوتاه مدت در تهران

۹ کار برای داشتن رابطه ی خوب و با دوام

۹ کار برای داشتن یک رابطه ی خوب و با دوام

بودن در یک رابطه ی موفق ، اغلب هدف تمام زوج هایی است که تصمیم به با هم بودن گرفته اند . برخی از مواقع کار های به ظاهر کوچک می تواند از رخ دادن بسیاری از مشکلات جلوگیری کند . بسیاری از مردم فکر می کنند که زوج های موفق هیچ مشکلی با هم ندارند و زندگی آن ها سرشار از لحظات عاشقانه است اما این طرز فکر و نگرش کاملا اشتباه است . زوجی موفق خواهد بود که همواره برای حفظ رابطه شان تلاش نمایند و مهارت های لازم را به کار بگیرند.

بسیاری از افراد فکر می کنند که اگر دل طرف مقابل را به دست بیاورند و ازدواج کنند ِ دیگر دست از تلاش خود بر می دارند . این در حالی است که شروع زندگی مشترک نیازمند تلاش بیشتر برای حفظ آن و موفق بودن آن است . در ادامه به راهکار هایی که می تواند رابطه ی با دوام و موفقی را داشته باشید را بیان می کنیم تا با اجرای آن ها از رابطه ی خود مراقبت کنید .

بهترین دوست هم باشید

رابطه ی خود با دوستانتان را در نظر بگیرید و ببینید که چقدر با یکدیگر صحبت می کنید و تمام احساساتتان از غم و شادی گرفته تا اتفاقات خوب و بد را بیان می کنید . در ازدواج و رابطه زناشویی این صمیمیت نیز بسیار اهمیت دارد .

گوش دادن فعالانه

باید به حرف های همسرتان بدون ترس از قضاوت ، سرزنش شدن و …. گوش فرا دهید و آن را با زبان بدن و به صورت کلامی و غیر کلامی به همسر خود نشان دهید . این شیوه در زندگی مشترک بسیار لذت بخش است و صمیمیت را افزایش می دهد . بر قراری همدلی در زندگی مشترک و درک کردن طرف مقابل و جهان را از دید او دیدن می تواند بسیار موثر باشد .

تعریف و تمجید از یکدیگر

همسر خود را به خاطر کار های بسیار کوچک و خوبی های کوچک تحسین کنید و از او قدر دانی کنید با مطرح کردن خوبی های یکدیگر و قدر دانی از آن ها به او یادآوری می کنید که از بودن در کنار یکدیگر لذت می برید و هنوز هم همدیگر را دوست دارید .

۹ کار برای داشتن رابطه ی خوب و با دوام | روان درمانی کوتاه مدت در تهران

مقایسه ممنوع

همه ی انسان ها نمی توانند شبیه همدیگر باشند و با مقایسه کردن زندگی را برای خودتان و همسرتان سخت می کنید. و این کار می تواند از صممییت شما کم کند و به مرور زمان مشکلاتی را ایجاد کند .

دوستت دارم را با عمل نشان دهید

با کار های بسیار ساده و کوچک نشان دهید که همسرتان را دوست دارید. و برای شما مهم است و در واقع با همین کار های ساده از او قدر دانی می کنید .

به حریم شخصی یکدیگر احترام بگذارید

به یکدیگر اجازه دهید تا فرصتی را هم با خانواده ، دوستان و … بگذرانید تا مستقل بودن خود را داشته باشید. و هم این که خود را فراموش نکنید و به عبارتی هر چند وقت یک بار زمانی را برای خودتان در نظر بگیرید .

روی نقاط ضعف همسرتان دست نگذارید

هر فردی ممکن است که نقاط ضعفی را در زندگی داشته باشد. و اگر که آن ها را بزرگ جلوه دهیم و تکرار کنیم به مرور زمان باعث ایجاد ناراحتی و کدورت خواهد شد .

حرف دلتان را بزنید

اگر که فردی تودار هستید و حرف ها را در درون خود می ریزید و می خواهید. که همسرتان شما را درک کند و خودش حرف دل شما را بفهمد سخت در اشتباه هستید. شما باید به شکل واضح و مشخص نیاز ها ، خواسته ها و حرف های دلتان را بیان کنید. این موضوع که همسرتان باید خودش متوجه شود و ذهن خوانی کند را کنار بگذارید .

یکدیگر را در راه رسیدن به اهدافتان تشویق کنید

هر فردی اهدافی را دنبال می کند و اگر شما دست و بال همسرتان را ببندید و اجازه ندهید. که برای اهدافش تلاش کند و او را منع کنید باعث ایجاد کدورت و صمیمت خواهد شد. زوجین باید یکدیگر را در راه رسیدن به اهدافشان تشویق کنند و از آن غافل نشوند .

مواردی که گفته شد بسیار جزیی و کوچک به نظر می رسند. اما رعایت کردن همین کار های می تواند زندگی زناشویی لذت بخش و ازدواج موفقی را ایجاد نماید .

 

مقالات مرتبط :

عوامل موثر برای آمادگی ازدواج

طاهره سادات بدری مدیرعامل موسسه روانشناسی آموزشی روان سلام

شبکه های مجازی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دسترسی به رایگان به باشگاه آویژه
و پادکست های طاهره سادات بدری ثبت نام کنید.

باشگاه آویژه فقط برای کاربران سایت و در منوی سایت قابل مشاهده خواهد بود

سوالی دارید در خدمتیم؟