مشاوره و روان درمانی برای افراد، زوج ها و خانواده ها

10حیطه تفاهم در زندگی مشترک | روان درمانی کوتاه مدت در تهران

10حیطه تفاهم در زندگی مشترک

بررسی 10حیطه تفاهم در زندگی مشترک

تفاهم یعنی بتوانید در هماهنگی کامل با هم زندگی کنید و ممکن است موارد مشابهی باشد. که هر دویتان آن ها را قبول دارید و موجب آسان تر شدن ارتباطتان می شود. اما اگر چنین مواردی وجود نداشته باشد هنوز هم از بودن با یکدیگر لذت می برید. و از هم قدر دانی می کنید و یکدیگر را همانطور که هستید قبول می کنید. در ادامه به 10 حیطه ی مهم تفاهم در زندگی مشترک اشاره می کنیم که باور های شما در این حیطه ها ممکن است. با باور های همسرتان هماهنگ و یا نزدیک باشد.

کمتر زوجی پیدا می شود که با هم هماهنگ باشند در واقع غیر ممکن است. که کاملا با یکدیگر برابر باشید و هر آن چه که می گویید را طرف مقابلتان قبول کند. می توان گفت که عامل مهم در ازدواج های سالم و پایدار توافق زوج ها روی ارزش های اصولی زندگی است. اگر در مورد مسائلی مانند بچه دار شدن و یا از لحاظ مالی با هم اختلاف نظر داشته باشید ، ارتباطتان دچار مشکل می شود.

تفاهم جسمانی :

این حیطه شامل اهمیتی است که به جذابیت می دهید و تلاشی که برای حفظ و بهبود ظاهرتان می کنید. و یا علاقه ای که به مشارکت در فعالیت های ورزشی از خود نشان می دهید. افراد باید از لحاظ قد و وزن و ظاهر با یکدیگر تفاهم داشته باشند. تفاوت های زیاد از لحاظ ظاهری و جسمانی به مرمر زمان می تواند آسیب رسان باشد.

احساسات :

شامل اهمیتی است که به احساسات می دهید و این که چطور هیجانات و عواطف خود را کنترل و ابراز می کنید. کنترل هیجانات و استفاده مناسب از آن ها از موارد مهمی است که زوجین باید یاد بگیرند و تفاهم در آن می تواند تاثیر مثبتی داشته باشد .

مسائل مالی :

در مورد اولویتی است که به پول در زندگیتان می دهید. چطور تصمیم های مالی و شیوه های هزینه کردن را مدیریت می کنید و چه نگرشی به این موضوع دارید. و تفاوت در این موضوع و نگرش های مربوط به خرج کردن و مسائل مالی می تواند دغدغه و مشکل بزرگی را برای زوجین ایجاد کند .

10حیطه تفاهم در زندگی مشترک | روان درمانی کوتاه مدت در تهران

استقلال فردی :

در مورد فضایی است که برای رشد شخصی ، سرگرمی ها و علایقتان به آن نیاز دارید. برخی به زمانی برای خودشان و علایق شخصی شان نیاز دارند و بعضی از زوج ها می خواهند. که همیشه با هم باشند . اگر یکی از طرفین موجب شود که دیگری احساس کند طرد شده است. یا از با هم بودن احساس خفگی کند ، رابطه مشکل دار می شود .

معنویت :

شامل باور هایی است که به خداوند ، دین و مذهب دارید و همچنین آدابی است. که برای شما مهم هستند .کار نگرش هایی که نسبت به اهمیت کار ، تلاش و پشتکاری که برای به دست آوردن شغل و تعهد به آن دارید ، در این حیطه قرار می گیرد .

معاشرتی بودن :

در این مورد است که تا چه اندازه می خواهید تنها باشید و تا چه خد دوست دارید با اطرافیان و مهمانی ها و رویداد ها شرکت کنید .

گفتگو :

این که چقدر مایل هستید درباره ی مشکلات بحث و گفتگو کنید. و چقدر خوب می توانید حرف های خودتان را بزنید و به همسرتان گوش دهید. یکی دیگر از موارد مهم در رابطه زندگی مشترک می باشد .

ارتباط جنسی :

این یکی از مهم ترین حیطه هایی است که باید در آن تفاهم داشته باشید. و شامل شیوه ی عشق ورزی ، سطح اشتیاقتان و تعداد دفعاتی که خواهان ارتباط جنسی هستید .

عادات زندگی :

عادات خواب ؛ تماشای تلویزیون ، غذا خوردن و بسیاری از مسائل دیگر نشان می دهد. که باید توجه کنید چقدر از فعالیت های زندگی تان و کارهایی که دوست دارید ، با هم تفاوت دارد .

خانواده :

علاقه و اشتیاق شما به بچه دار شدن و نوع تربیت آن ها ، و همچنین نگرش در مورد ملاقات با اعضای خانواده و زندگی با آن ها شامل این حیطه می شود .

برخی از موانع بزرگ در مسیر تفاهم در زندگی مشترک شامل انگیزه ی جنسی ، تفاوت های فرهنگی ، باور های مذهبی ، مسائل خانوادگی ، تفاوت سنی ، ابراز محبت ، انجام کار های مشترک ، عادات بد و ….. می باشد که توجه به هرکدام از آن ها مهم و ضروری می باشد . نداشتن تفاهم اختلافات و تعارضات زیادی را به همراه خواهد داشت و زمانی که افراد نتوانند آن ها را مدیریت کنند دچار مشکلات بیشتری خواهند شد و روز به روز وارد چرخه ی اشتباه خواهند شد به همین دلیل به میزان تفاهمات قبل از ازدواج باید دقت کرد و بر اساس آن ها تصمیم گرفت.

مقالات مرتبط :

۹ کار برای داشتن رابطه ی خوب و با دوام

 

 

طاهره سادات بدری مدیرعامل موسسه روانشناسی آموزشی روان سلام

شبکه های مجازی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دسترسی به رایگان به باشگاه آویژه
و پادکست های طاهره سادات بدری ثبت نام کنید.

باشگاه آویژه فقط برای کاربران سایت و در منوی سایت قابل مشاهده خواهد بود

سوالی دارید در خدمتیم؟